Trabzon'u Anlamak
ISBN
9789750506482

3. baskı - Nisan 2017
429 sayfa
34,50 TL
Trabzon'u Anlamak

Trabzon, son yıllarda linç girişimleriyle, cinayetlerle anılıyor; “tahrik olmaya hazır”, -hatta bunun için fırsat kollayan!-, bir şehir manzarası arz ediyor. Oysa, bu Doğu Karadeniz liman metropolünün geçmişinde köklü ve zengin bir şehir kültürü var... Bununla beraber, sarsıcı sosyo-ekonomik, etno-kültürel, politik alt üst oluşlar da var.

Trabzon, son yıllarda linç girişimleriyle, cinayetlerle anılıyor; “tahrik olmaya hazır”, -hatta bunun için fırsat kollayan!-, bir şehir manzarası arz  ediyor.  

Oysa, bu Doğu Karadeniz liman metropolünün geçmişinde köklü ve zengin bir şehir kültürü var... Bununla beraber, sarsıcı sosyo-ekonomik, etno-kültürel, politik alt üst oluşlar da var... Her ne olursa olsun, ‘herhangi bir yer’ değil Trabzon; “iddia”sı olan, ilgiyi hak eden, ‘meraklı’ bir yer...
Elinizdeki derleme, “Trabzon’da ne oluyor?” sorusu ile gündeme geldi ve Trabzon’a değişik cephelerden tarihsel ve sosyolojik bir ilgiyle ve canlı bir merakla bakıyor: ilin sosyo-ekonomik çöküş süreci... Aşağıdan kültür tarihi... Trabzon Rumcası ve Pontus etnofobisi... Bölgenin sosyo-ekonomik çöküş süreci... 1970’li yıllar ve siyasal şiddet... Karadeniz Teknik Üniversitesi: Bir cadı kazanı... şehrin yüksek kültürel yaşamından kesitler... Trabzonspor’un sosyal tarihi… Göç, kentsel kimlik ve dönüşüm... Cinsiyet kimlikleri ve Trabzon’un kadınları... Trabzon’un “insan malzemesi” ve simgesel dilin yoğunluğu...
Emel Akal, Ömer Asan, Attila Aşut, Güven Bakırezer, Yücel Demirer, Kudret Emiroğlu, Ali Eroğul, Şengül Öymen Gür, Ayşe Hür, Hakan Kapucu, İlknur Üstün’ün katkılarıyla.
 


Kitapta yer alan bölümler
Giriş: Trabzon’u Anlamak
Trabzon’un Sosyo-Ekonomik Çöküşü
Trabzon Ne Yetiştirsin?
Trabzon’un Etnik Tarihine Bir Bakış
Trabzon Rumcası ve Potnos Etnofobisi
1970’li Yıllarda Kan Gölüne Döndürülen Trabzon Sokakları
Bir Görünmez Üniversite, Bir Cadı Kazanı
Trabzon’un Kültürel Yaşamından Kesitler
Trabzon’da Kentsel Kimlik ve Dönüşüm
Trabzonspor Tarihi Üzerine Bir Deneme
Trabzon’un Misafirleri
Sonsöz ya da Trabzon’u Anlamak Yolunda
Kitabın Adı
Trabzon'u Anlamak
ISBN
9789750506482
Fiyat
34,50 TL
Yayın No
İletişim - 1365
Dizi No
Memleket Kitapları - 14
Alan
Tarih
Sayfa Sayısı
429 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
349 gr
Baskı
3. baskı - Nisan 2017 (1. baskı - Şubat 2009)
Dizi Kapak Tasarımı
Ümit Kıvanç
Editör
Tanıl Bora
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Begüm Güzel
Baskı ve Cilt
Sena Ofset